Späť

Čo sú to brikety?

Pridané: 12.7.2018 19:07:44 Počet zobrazení: 113

12 Júl 2018

Čo sú to brikety?

Brikety
Drevené brikety
Ak sa drevený odpad vysuší na 10% vlhkosť a v drvičke rozdrobí na jemnú hmotu, možno ho lisovať rôznymi technológiami do brikiet, ktorích tvar a veľkosť možno prispôsobiť spaľovacím komorám kotlov, kozubov a piecok. Cieľom je vytvoriť kompaktné palivo s vysokou hustotou a výhrevnosťou, ktoré je možné spaľovať bez akýchkoľvek úprav v tradičných peciach.

Brikety sa lisujú bez prímesí a ich scelenie zaistí tlak lisu, ktorý je možné kombinovať aj s ohrevom. Čím je objemová hmotnosť brikety vyššia, tým vyššiu objemovú výhrevnosť a pomalšie horenie možno očakávať.

Brikety sa na trh dodávajú v rôznych podobách - lámané valce rôznych dĺžok, rezané valce s kalibrovanou dĺžkou, plné brikety, brikety s otvorom vo vnútri či tehličky rôznych tvarov a veľkostí. Tvar sa odvíja od technológie lisu a nijakým spôsobom neovplyvňuje horenie. Platí jediné pravidlo. Čím je povrch brikety väčší v pomere k jej objemu, tým lepšie sa k nej pri horení dostane kyslík.

Kúrenie briketami má svoje špecifiká. Počas horenia zväčšujú svoj objem a tak treba pri prikladaní nechávať voľný priestor pre ich expanziu. V peci s normovaným ťahom a prísunom vzduchu horia na nerozoznanie od tvrdého kusového dreva, pri slabom ťahu a prísune vzduchu beží kotol v tlmenej prevádzke s nižšími teplotami podobne ako pri kúrení drevom.

Prihlásenie